PRODUKCJA
Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. To dla nas szczególnie cenny surowiec naturalny. Wykorzystujemy je w niezwykle racjonalny i efektywny sposób na każdym etapie procesu produkcyjnego. Ten surowiec konstrukcyjny, wykończeniowy, papierniczy i krajobrazowy popularność zawdzięcza swej lekkości i wytrzymałości. Tworzy się z niego podłogi, dachy, ogrodzenia i pergole, meble i zabawki czy dekoracje okien w postaci karniszy.

Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. To dla nas szczególnie cenny surowiec naturalny. Wykorzystujemy je w niezwykle racjonalny i efektywny sposób na każdym etapie procesu produkcyjnego. Ten surowiec konstrukcyjny, wykończeniowy, papierniczy i krajobrazowy popularność zawdzięcza swej lekkości i wytrzymałości. Tworzy się z niego podłogi, dachy, ogrodzenia i pergole, meble i zabawki czy dekoracje okien w postaci karniszy.
TARTAK
Tutaj przerabiamy drewno okrągłe na tarcicę. Tą z kolei przerabia się na elementy drewniane konkretnego przeznaczenia, np. elementy meblarskie.

OD DREWNA DO PRODUKTU

SUROWIEC DRZEWNY
Wykorzystujemy trzy gatunki drewna – sosnę, brzozę i buk, które sprowadzamy z Lasów Państwowych.

SORTOWANIE
Po przyjęciu na magazyn drewno okrągłe podlega
procesowi segregacji ze względu na gatunek, długość, średnicę i jakość.

TRAKI PIONOWE
Drewno przecierane jest na dwóch trakach pionowych. Tak powstaje tarcica.

WIELOPIŁY
Wielopiły rozcinają tarcicę na deski, łaty i krawędziaki.

SUSZENIE
Aby osiągnąć wilgotność na poziomie 8-12%, do suszarni trafiają deski, łaty i krawędziaki, a w przypadku brzozy tarcica.

STRUGANIE
Proces strugania, dzięki któremu eliminujemy wszelkie nierówności elementów.

OPTYMALIZACJA
Optymalizerki – za ich pomocą obrabiamy elementy drewniane. Ich zadaniem jest wycięcie wadliwych części np. sęków. W efekcie powstaje fryza oraz półfabrykaty do dalszej obróbki.

Drewno użyte do ich wykonania pochodzi z certyfikowanego wyrębu. Na jednej zmianie przerabiamy około 80 m3 drewna. Posiadamy dwie linie do łączenia na długość (na mikrowczepy), umożliwiające nam produkcję fryzy klejonej.
Program
Innowacyjna Gospodarka
Wspólnie z Wydziałem Technologii Drewna SGGW stworzyliśmy projekt optymalizacji procesu suszenia drewna. Jego efektem było uzyskanie dofinasowania i uruchomienie najnowocześniejszego kompleksu (trzy suszarnie, kotłownia i kocioł na biomasę).
OBRÓBKA MECHANICZNA
Obróbka mechaniczna to proces, w którym następuje zmiana wymiarów zewnętrznych elementu lub materiału poprzez oddzielanie fragmentów czy wywieranie nacisku mechanicznego.

ETAPY OBRÓBKI MECHANICZNEJ

DOSTARCZENIE DREWNA DO OBRÓBKI
Drewno sosnowe/brzozowe/bukowe przekazywane jest z tartaku.

STRUGANIE WSTĘPNE
Materiał drzewny trafia na struganie wstępne w celu przygotowania powierzchni do procesu klejenia.

KLEJENIE
Proces klejenia przebiega w temperaturze ok. 70˚C. Czas prasowania zależy od grubości materiału i wynosi średnio 3,5 minuty.

STRUGANIE PROFILOWE
Odpowiedni kształt nadawany jest za pomocą strugarek czterostronnych.

FORMATYZOWANIE/FAZOWANIE LUB CZOPOWANIE
W pierwszym przypadku elementy formatowane są na odpowiednią długość, w drugim zaś na końcach elementów wykonywany jest czop.

WIERCENIE
Wykonywane wiertarkami wielowrzecionowymi przelotowymi, na których możemy nawiercać element w trzech płaszczyznach.

SZLIFOWANIE
Szlifierki szerokotaśmowe przygotowują powierzchnię elementów do lakierowania.
LAKIERNIA I PAKOWANIE
DWIE TECHNOLOGIE LAKIEROWANIA
Elementy, które zostały obrobione mechanicznie poddawane są lakierowaniu. Wykorzystujemy dwie technologie lakierowania, różniące się od siebie sposobem powlekania oraz rodzajem lakierów.

LAKIEROWANIE W LINII UV

Dotyczy większości elementów lakierowanych. Takie rozwiązanie to dobra jakość lakierowanych elementów, niskie zużycie lakierów oraz krótki czas lakierowania. Linia lakiernicza UV składa się z kilku zależnych od siebie modułów – szlifierki, bejcarki, nakładarek walcowych i lamp UV.
LAKIEROWANIE NATRYSKOWE

Kolejną stosowaną przez nas technologią jest lakierowanie natryskowe z wykorzystaniem pistoletów lakierniczych. Pomaga lakierować wąskie płaszczyzny szerokich elementów oraz elementy profilowane.
MONTAŻ

PAKOWANIE

Jednym z ostatnich etapów produkcji mebli jest proces pakowania, który możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy polega na umieszczaniu w paczkach elementów po lakierowaniu. Drugi sposób, który stosuje się przy bardziej skomplikowanych meblach, polega na wcześniejszym montażu pewnych podzespołów. Wyroby zapakowane do paczek trafiają do magazynu, a potem do Klientów.
MAGAZYN

Od 2012 roku mamy do dyspozycji 1600 m2 powierzchni magazynu wysokiego składowania. Obsługujemy wszystkie procesy logistyczne, od wejścia do wyjścia towaru. Magazyn musi być zawsze przygotowany na zmieniające się warunki wynikające z ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa produkcyjnego. Świadczymy usługi dla klientów wewnętrznych, ale i zewnętrznych.

Wszystko musi mieć swoje miejsce, a każda czynność odbywać się w wyznaczonej strefie. Istotną rolę pełni strefa przyjęć i załadunków. Największy obszar zajmuje strefa składowania.
W każdym miesiącu przyjmujemy setki zróżnicowanych dostaw. Zaczynając od produktów drzewnych zajmujących olbrzymie przestrzenie, przez cały blok tekturowy – kartony, obwoluty, wypełnienia, aż po drobne etykiety. Każda grupa towarów ma określone lokacje.
Występują także strefy przyjęć towaru gotowego z produkcji, którym towarzyszy duża ilość różnego typu procedur. Te z kolei idą w parze z towarowo – ewidencyjnym przepływem materiału.