PRODUKCJA

Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. To dla nas szczególnie cenny surowiec naturalny. Wykorzystujemy je w niezwykle racjonalny i efektywny sposób na każdym etapie procesu produkcyjnego. Ten surowiec konstrukcyjny, wykończeniowy, papierniczy i krajobrazowy popularność zawdzięcza swej lekkości i wytrzymałości. Tworzy się z niego podłogi, dachy, ogrodzenia i pergole, meble i zabawki czy dekoracje okien w postaci karniszy.

Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. To dla nas szczególnie cenny surowiec naturalny. Wykorzystujemy je w niezwykle racjonalny i efektywny sposób na każdym etapie procesu produkcyjnego. Ten surowiec konstrukcyjny, wykończeniowy, papierniczy i krajobrazowy popularność zawdzięcza swej lekkości i wytrzymałości. Tworzy się z niego podłogi, dachy, ogrodzenia i pergole, meble i zabawki czy dekoracje okien w postaci karniszy.

TARTAK

Tutaj przerabiamy drewno okrągłe na tarcicę. Tą z kolei przerabia się na elementy drewniane konkretnego przeznaczenia, np. elementy meblarskie.

OD DREWNA DO PRODUKTU

tart_surowiec_drzewny

SUROWIEC DRZEWNY

Wykorzystujemy trzy gatunki drewna – sosnę, brzozę i buk, które sprowadzamy z Lasów Państwowych.

tartak_sortowanie

SORTOWANIE

Po przyjęciu na magazyn drewno okrągłe podlega
procesowi segregacji ze względu na gatunek, długość, średnicę i jakość.

tart_traki_pion_poprawione

TRAKI PIONOWE

Drewno przecierane jest na dwóch trakach pionowych. Tak powstaje tarcica.

tart_wielo_popraw

WIELOPIŁY

Wielopiły rozcinają tarcicę na deski, łaty i krawędziaki.

tart_suszarnia

SUSZENIE

Aby osiągnąć wilgotność na poziomie 8-12%, do suszarni trafiają deski, łaty i krawędziaki, a w przypadku brzozy tarcica.

ikony_www_pro_25

STRUGANIE

Proces strugania, dzięki któremu eliminujemy wszelkie nierówności elementów.

ikony_www-pro_24

OPTYMALIZACJA

Optymalizerki – za ich pomocą obrabiamy elementy drewniane. Ich zadaniem jest wycięcie wadliwych części np. sęków. W efekcie powstaje fryza oraz półfabrykaty do dalszej obróbki.

FSCJVVInp

Drewno użyte do ich wykonania pochodzi z certyfikowanego wyrębu. Na jednej zmianie przerabiamy około 80 m3 drewna. Posiadamy dwie linie do łączenia na długość (na mikrowczepy), umożliwiające nam produkcję fryzy klejonej.

Program
Innowacyjna Gospodarka

Wspólnie z Wydziałem Technologii Drewna SGGW stworzyliśmy projekt optymalizacji procesu suszenia drewna. Jego efektem było uzyskanie dofinasowania i uruchomienie najnowocześniejszego kompleksu (trzy suszarnie, kotłownia i kocioł na biomasę).

OBRÓBKA MECHANICZNA

Obróbka mechaniczna to proces, w którym następuje zmiana wymiarów zewnętrznych elementu lub materiału poprzez oddzielanie fragmentów czy wywieranie nacisku mechanicznego.

ETAPY OBRÓBKI MECHANICZNEJ

ikony_www-pro_30

DOSTARCZENIE DREWNA DO OBRÓBKI

Drewno sosnowe/brzozowe/bukowe przekazywane jest z tartaku.

ikony_www_pro_25

STRUGANIE WSTĘPNE

Materiał drzewny trafia na struganie wstępne w celu przygotowania powierzchni do procesu klejenia.

ikony_www-pro_48

KLEJENIE

Proces klejenia przebiega w temperaturze ok. 70˚C. Czas prasowania zależy od grubości materiału i wynosi średnio 3,5 minuty.

obrobka_struganie_profilowe

STRUGANIE PROFILOWE

Odpowiedni kształt nadawany jest za pomocą strugarek czterostronnych.

obrobka_formatyzowanie_czopowanie

FORMATYZOWANIE/FAZOWANIE LUB CZOPOWANIE

W pierwszym przypadku elementy formatowane są na odpowiednią długość, w drugim zaś na końcach elementów wykonywany jest czop.

ikony_www-pro_45

WIERCENIE

Wykonywane wiertarkami wielowrzecionowymi przelotowymi, na których możemy nawiercać element w trzech płaszczyznach.

ikony_www_pro_46

SZLIFOWANIE

Szlifierki szerokotaśmowe przygotowują powierzchnię elementów do lakierowania.

LAKIERNIA I PAKOWANIE

DWIE TECHNOLOGIE LAKIEROWANIA

Elementy, które zostały obrobione mechanicznie poddawane są lakierowaniu. Wykorzystujemy dwie technologie lakierowania, różniące się od siebie sposobem powlekania oraz rodzajem lakierów.

LAKIEROWANIE W LINII UV

ikony_www-pro_56

Dotyczy większości elementów lakierowanych.  Takie rozwiązanie to dobra jakość lakierowanych elementów, niskie zużycie lakierów oraz krótki czas lakierowania. Linia lakiernicza UV składa się z kilku zależnych od siebie modułów – szlifierki, bejcarki, nakładarek walcowych i lamp UV.

LAKIEROWANIE NATRYSKOWE

ikony_www_pro_61

Kolejną stosowaną przez nas technologią jest lakierowanie natryskowe z wykorzystaniem pistoletów lakierniczych. Pomaga lakierować wąskie płaszczyzny szerokich elementów oraz elementy profilowane.

MONTAŻ

ikony_www-pro_61

PAKOWANIE

ikony_www-pro_58

Jednym z ostatnich etapów produkcji mebli jest proces pakowania, który możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy polega na umieszczaniu w paczkach elementów po lakierowaniu. Drugi sposób, który stosuje się przy bardziej skomplikowanych meblach,  polega na wcześniejszym montażu pewnych podzespołów. Wyroby zapakowane do paczek trafiają do magazynu, a potem do Klientów.

MAGAZYN

ikony_www-pro_60

Od 2012 roku mamy do dyspozycji 1600 m2 powierzchni magazynu wysokiego składowania. Obsługujemy wszystkie procesy logistyczne, od wejścia do wyjścia towaru. Magazyn musi być zawsze przygotowany na zmieniające się warunki wynikające z ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa produkcyjnego. Świadczymy usługi dla klientów wewnętrznych, ale i zewnętrznych.

Wszystko musi mieć swoje miejsce, a każda czynność odbywać się w wyznaczonej strefie. Istotną rolę pełni strefa przyjęć i załadunków. Największy obszar zajmuje strefa składowania.
W każdym miesiącu przyjmujemy setki zróżnicowanych dostaw. Zaczynając od produktów drzewnych zajmujących olbrzymie przestrzenie, przez cały blok tekturowy – kartony, obwoluty, wypełnienia, aż po drobne etykiety. Każda grupa towarów ma określone lokacje.
Występują także strefy przyjęć towaru gotowego z produkcji, którym towarzyszy duża ilość różnego typu procedur. Te z kolei idą w parze z towarowo – ewidencyjnym przepływem materiału.