BRYKIET DRZEWNY

WYKORZYSTUJEMY ODPADY PRODUKCJI DRZEWNEJ

Brykiet drzewny staje się coraz bardziej popularnym paliwem grzewczym. Można nim palić w kotłach węglowych i w kominkach. Jego główna zaleta to duża gęstość (dwa razy większa niż drewna), a tym samym wysoka wartość opałowa, porównywalna z węglem kamiennym gorszej jakości. Kostki brykietowe są materiałem czystym i łatwym w przechowaniu.

Kolejna kwestia, która decyduje o rosnącej popularności brykietu drzewnego jako alternatywnego paliwa grzewczego, to ekologia. Jego produkcja odbywa się bez substancji wiążących. W związku z tym nie posiada materiałów szkodliwych, a podczas spalania emisja dwutlenku siarki i innych toksyn utrzymuje się na niskim poziomie. Z brykietu drzewnego powstaje mało popiołu, a ten, który zostanie, można wykorzystać jako nawóz ekologiczny.

brykiet-drzewny

BRYKIET DRZEWNY TO:

ikony_www-pro_62

OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

produkowany wyłącznie z surowców odnawialnych

ikony_www-pro_62-73

WYGODA

konfekcjonowany w mocnych 10kg workach

ikony_www-pro_63

OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW

dzięki mniejszej ilości zanieczyszczeń łatwiejsza i tańsza konserwacja systemu grzewczego

ikony_www-pro_73

ESTETYKA

brak pyłu i zabrudzeń

ikony_www-pro_71

BEZPIECZEŃSTWO

mniej zanieczyszczeń w kotle i przewodach kominowych

ikony_www_pro_75

BRAK KOSZTOWNYCH PRZERÓBEK SYSTEMU GRZEWCZEGO

wykorzystanie posiadanego pieca na eko groszek lub innego na paliwo stałe

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII

RACJONALNA GOSPODARKA ENERGETYCZNA

Energia jest droga, a wykorzystanie paliw kopalnych przyczynia się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. To wystarczające powody, dla których warto szukać możliwości oszczędzania energii. Zwłaszcza w miejscach, które zużywają jej najwięcej – dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i fabrykach.
Uzyskanie wyraźnych oszczędności w zakresie zużycia energii jest możliwe i wykonalne, nawet niewielkim nakładem sił i środków. Po wprowadzeniu odpowiednich usprawnień, oszczędności mogą sięgnąć poziomu od 15% do nawet 30%.

oszczednosc-energii

Racjonalna gospodarka energetyczna wymaga nieprzerwanych działań. Dotyczyć mogą one poprawy stanu technicznego oraz poziomu obsługi energetycznych i technologicznych urządzeń.

MARDOM PRO, jako nowoczesne i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, kładzie ogromny nacisk na redukcję zużycia energii i minimalizowanie jej strat. Podstawowa kwestia to zastosowanie tzw. kompensacji mocy biernej, która zmniejszy ilość pobieranej z sieci energii biernej. Koszt prawidłowo dobranego układu kompensacji zwraca się najczęściej w czasie od 4 do 12 miesięcy.

SEGREGACJA ODPADÓW

segregacja-odpadow

WARTOŚCIOWE ŹRÓDŁO ENERGII

Czy wiesz, że statystyczny Polak produkuje ok. 320 kg śmieci rocznie, z czego aż 90% ląduje na wysypiskach, a odzyskiwane jest jedynie 10% z tej ilości? W większości krajów europejskich średnia odzysku odpadów wynosi 60%. W Szwecji na wysypiska trafia jedynie 4% śmieci. Reszta stanowi wartościowe źródło energii, a więc i pieniędzy. Jak to możliwe?

To kwestia świadomości społeczeństwa i administracji państwowej. Władze zachęcają obywateli do oddawania puszek aluminiowych, butelek „PET” oraz niektórych rodzajów butelek szklanych do ich dalszego przetworzenia. Takie odpady jak makulatura, złom czy szkło odbierane są w specjalnie wyznaczonych miejscach, a odpady niebezpieczne (baterie, świetlówki, żarówki energooszczędne) oddaje się do pojemników w szkołach, biurach i centrach handlowych. Niższe ceny za odbiór odpadów motywują mieszkańców do separowania resztek organicznych, z których produkuje się biogaz zamieniany na energię lub biometan używany jako paliwo CNG do napędu pojazdów.

Resztę, czyli około 50% odpadów, spala się, a powstała w ten sposób energia zamieniana jest na ciepło i energię elektryczną. Takie rozwiązanie pozwala ostatecznie rozwiązać problemy związane z zagospodarowaniem odpadów.

Jak ten mechanizm działa w praktyce na przykładzie szwedzkiego miasta Borlänge? Miejscowość położona nieco ponad 200 km na północ od Sztokholmu jest określona „zielonym miastem Szwecji”. Jednak nie zawsze tak było. Niegdyś uchodziło ono za najbrudniejsze miasto naszych zamorskich sąsiadów. W latach 80. w rejonie Dalarna, w obrębie którego jest położone, znajdowało się aż 19 dużych składowisk odpadów.

A dziś? Pozostało tylko jedno niewielkie wysypisko! Jak to się stało? Produkowane odpady komunalne zaczęły trafiać do spalarni – elektrociepłowni. Pozyskana energia w 100% gospodarowana jest przez sieć ciepłowniczą i energetyczną, dzięki czemu zaspokaja również potrzeby mieszkańców. To genialne rozwiązanie, nie tylko pozwala znacznie zmniejszyć ilość śmieci zalegających na wysypiskach, ale także odzyskać z nich konkretne środki finansowe. Nic dziwnego, że zostało zauważone i nagrodzone przez organizację Greenpeace.

W MARDOM powołaliśmy inicjatywę polegającą na sprzedaży posegregowanych odpadów. Sprzedajemy zarówno śmieci, które powstają w firmie, jak i te z naszych domów. Od decyzji pracowników zależy, na co przeznaczone zostaną zarobione w ten sposób pieniądze.

SEGRAGUJEMY ŚMIECI NA KILKA FRAKCJI:

ikony_www-pro_66

BUTELKI PLASTIKOWE

ikony_www_pro_83

NAKRĘTKI OD BUTELEK

ikony_www-pro_66-86

BUTELKI PO CHEMI GOSPODARCZEJ

ikony_www-pro_84

MAKULATURA

ikony_www-pro_85

PŁYTY CD/DVD

ikony_www-pro_86

ALUMINIUM